Bikini Bölgesi Siğilleri

Bikini bölgesinde siğiller, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel temasla bulaşan HPV ( Human Papilloma Virüs ) 'den kaynaklanan enfeksiyonun özel bölgedeki belirtileri olup genital siğil veya kondilom olarakta adlandırılmaktadır. Bir çok tipi bulunan HPV'nin bir kısmı bikini bölgesinde siğillere neden olurken bikini bölgesinde en yaygın siğile neden olan HPV tipleri HPV6 ve HPV11 olarak bilinen tipleridir.

Bikini bölgesinde yer alan siğiller genital bölge çevresinde açık yahut koyu kahverengi kabarılık yada leke halinde olabileceği gibi tek veya birden fazla yan yana karnabahar görünümünde olabilir. Bu siğiller et beni sanılabileceği enfekte olmuş kişi tarafından hiç fark edilmeyebilir. Fark edilmediği durumlarda belirtisi kaşıntı yada cinsel ilişki sırasında kanama olarak görülebilir. Cinsel hayatın başlamasıyla kadınların ve erkeklerin büyük bölümünün ( bilimsel çalışmalara %60 gibi bir oran) hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaşabileceği tahmin edilmektedir. Genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanan bu virüs, baskılanamadığı durumlarda özel bölgede siğillere hatta bazı tipleri ise rahim ağzı kanseri, penis kanseri, anüs kanseri, baş boyun veya oral bölge kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bikini Bölgemde Siğil Var Ne Yapmalıyım ?

Bikini Bölgemde Siğil Var Ne Yapmalıyım ?

HPV'nin belirti verme süresi değişken olup yıllarca belirti vermeyen tipleri olduğu göz önüne alındığında başka kişilere bulaşma riski olduğu ve virüsün ne zaman ve kimden bulaştığının bilinemediği dikkate alınmalıdır. Bikini bölgesinde ki siğillerin ve bu siğillerin sebep olabilecekleri ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi için şüphe ile birlikte hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman doktara muayene olunması, gerekli testlerin yapılması ve test sonucuna göre doğru tedavinin başlanması gerekir.

Bikini bölgesinde siğillerin gözle görülmesi veya o bölgede kaşıntı, cinsel ilişki esnasında kanama gibi belirtileriniz varsa zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Bikini bölgesi siğillerinin teşhis, test ve tedavi süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için devam eden yazılarımızı okuyabilir, video anlatımları izleyebilir veya dilediğinizde çekinmeden doktorumuza danışabilirsiniz.

 HPV Genital Siğil Hakkında Tüm Merak Edilenler

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın