Erkek Siğil

HPV (Human Papilloma Virüs) genital siğillere sebep olabilen bir virüstür. HPV her iki cinside etkileyen bir virüs olsada kadınların vücudu komplikasyonlara karşı erkeklere göre daha savunmasız olduğu için erkeklere nazaran kadınları daha çok etkiler. Fakat çok farklı tipleri olan bu virüs erkeklerde de iyi tedavi edilmezse penis, anüs, baş boyun ve oral bölgede kansere sebep olabilmektedir.

HPV genelde genital bölgede siğillere ve siğillerin neden olduğu sağlık sorunlarına sebep olsa da , vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. Cinsel ilişki ile bulaşan bu virüs erkeklerde penis ve çevresinde, testislerde, kasıklarda ve oral bölgelerde görülebildiği gibi eşcinsel erkelerde anüs ve makat kısmında da görülebilir.

Erkeklerde Siğil Belirtileri Nelerdir ?

Erkeklerde Siğil Belirtileri Nelerdir ?

HPV'nin belirti verme süresi değişken olup yıllarca belirti vermeyen tipleri olduğu göz önüne alındığında başka kişilere bulaşma riski olduğu ve virüsün ne zaman ve kimden bulaştığının bilinemediği dikkate alınmalıdır. HPV'den kaynaklı siğillerin ve sebep olabilecekleri ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi için şüphe ile birlikte hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman doktara muayene olunması ile gerekli testlerin yapılaması ve sonrasında test sonucuna göre doğru tedavinin başlanması gerekir.

Siğillerin gözle görülmesi veya kaşıntı gibi belirtileriniz varsa zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Erkeklerde HPV siğillerin teşhis, test ve tedavi süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için devam eden yazılarımızı okuyabilir, video anlatımları izleyebilir veya dilediğinizde çekinmeden doktorumuza danışabilirsiniz.

 HPV Nasıl Bulaşır, Nasıl Tedavi Edilir ?

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın