Genital Siğiller

Genital siğiller, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel temasla bulaşan HPV ( Human Papilloma Virüs ) 'den kaynaklanan enfeksiyonun genital bölgedeki belirtileridir. Bir çok tipi bulunan HPV'nin bir kısmı genital siğillere neden olurken en yaygın genital siğile neden olan tipleri HPV6 ve HPV11 olarak adlandırılan tipleridir.

Genital siğiller özel bölge çevresinde açık yahut koyu kahverengi kabarılık yada leke halinde olabileceği gibi tek veya birden fazla yan yana karnabahar görünümünde olabilir. Bu siğiller et beni sanılabileceği gibi enfekte olmuş kişi tarafından hiç fark edilmeyedebilir. Fark edilmediği durumlarda belirtisi kaşıntı yada cinsel ilişki sırasında kanama olarak görülebilir. Cinsel hayatın başlamasıyla kadınların ve erkeklerin büyük bölümünün ( bilimsel çalışmalara %60 gibi bir oran) hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaşabileceği tahmin edilmektedir. Genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanan bu virüs, baskılanamadığı durumlarda genital siğillere hatta bazı tipleri ise rahim ağzı kanseri, penis kanseri, anüs kanseri, baş boyun veya oral bölge kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Genital Siğiller Nasıl Belirti Verir ?

Genital Siğiller Nasıl Belirti Verir ?

Genital Siğillerin belirti verme süresi değişken olup yıllarca belirti vermeyen tipleri olduğu göz önüne alındığında başka kişilere bulaşma riski olduğu ve virüsün ne zaman ve kimden bulaştığının bilinemediği dikkate alınmalıdır. Genital siğillerin ve sebep olabilecekleri ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi için şüphe ile birlikte hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman doktora muayene olunması ile gerekli testlerin yapılması ve test sonucuna göre doğru tedavinin başlanması gerekir.

Genital siğillerin gözle görülmesi veya genital bölgede kaşıntı, cinsel ilişki esnasında kanama gibi belirtileriniz varsa zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Genital siğillerin teşhis, test ve tedavi süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için devam eden yazılarımızı okuyabilir, video anlatımları izleyebilir veya dilediğinizde çekinmeden doktorumuza danışabilirsiniz.

Okumak İstersen: HPV Nedir? Nasıl Bulaşır?

 HPV Genital Siğil Tedavisi | CNN TÜRK

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın