Peniste Siğil

Cinsel ilişkiyle bulaşan HPV ( Human Papilloma Virüs ) erkeklerde penis ve çevresinde kondilom adı verilen siğillere sebep olabilir. HPV'nin bilinen bir çok tipi vardır. Bu tiplerden bazıları siğil oluşmuna sebep olurken yüksek risk grubunda olan HPV tipleri penis kanserine bile yol açabilmektedir.

HPV erkeklerde penis ve çevresi dışında anüs, makat, kasıklar ve oral bölgede de siğil oluşumuna sebebiyet verebilir hatta yukarıda belirttiğimiz gibi bazı yüksek riskli HPV tipleri bu bölgelerde kansere de yol açabilir. Burada öncelik şüphe durumunda zaman kaybetmeden HPV DNA testi yapılarak HPV tipinin belirlenmesi olmalıdır. Erkeklerde HPV DNA testi siğillerden parça alınması yoluyla, eğer siğil yoksa penis, kasık, oral bölge , baş ve boyun gibi kısımlardan sürüntü alınması yoluyla yapılmaktadır.

Penisimde Siğil Var Ne Yapmalıyım ?

Penisimde Siğil Var Ne Yapmalıyım ?

HPV'den kaynaklı siğillerin ve sebep olabilecekleri ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi için test sonrası tespit edilen HPV tipine uygun tedavi süreci başlatılmalıdır. Siğillerin gözle görülmesi veya kaşıntı gibi belirtileriniz varsa zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Erkeklerde HPV siğillerin teşhis, test ve tedavi süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için devam eden yazılarımızı okuyabilir, video anlatımları izleyebilir veya dilediğinizde çekinmeden doktorumuza danışabilirsiniz.

 HPV Nasıl Bulaşır, Nasıl Tedavi Edilir ?

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın