Kondilom (Genital Siğil)

Cinsel ilişkiyle bulaşan HPV ( Human Papilloma Virüs ) 'den kaynaklı genital bölgede oluşan siğillere Kondilom ya da diğer adı ile kondülom ismi verilmektedir. Kondilom genital siğil ile eş anlamlıdır ama HPV genital bölge dışında anüs, penis ve oral bölgede de siğil oluşumuna sebebiyet verebildiği için tüm bu bölgelerde HPV'den kaynaklanan siğiller kondilom olarak adlandırılır.

Kondilom genital bölgede ( anüs, penis ve ağız bölgesinde de görülebilir) açık yahut koyu kahverengi kabarılık yada leke halinde olabileceği gibi tek veya birden fazla yan yana karnabahar görünümünde olabilir. Bu siğiller et beni sanılabileceği gibi enfekte olmuş kişi tarafından hiç fark edilmeyebilirde. Fark edilmediği durumlarda belirtisi kaşıntı yada cinsel ilişki sırasında kanama olarak görülebilir. Cinsel hayatın başlamasıyla kadınların ve erkeklerin büyük bölümünün ( bilimsel çalışmalara %60 gibi bir oran) hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaşabileceği tahmin edilmektedir. Genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanan bu virüs, baskılanamadığı durumlarda genital siğillere hatta bazı tipleri ise rahim ağzı kanseri, penis kanseri, anüs kanseri, baş boyun veya oral bölge kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
Doktorumuz kondilomların sebep olduğu sağlık sorunları başarıyla tedavi etmektedir. Tedavi sürecinin başarılı olması için kondiloma sebep olan hpv tipinin belirlenmesi çok önemlidir. Bu yüzden vücutta ( genital bölge, vulva , rahim ağzı, anüs veya penis gibi bölgelerde) bulunan kondilomlar lazer ile alınır veya koter ile yakılır. Alınan örnek laboratuvara gönderilir. Test sonucuna göre en etkin tedavi yöntemi seçilir. Kondilomlar tekrarlama özelliğine sahiptir bu yüzden bulunduğu bölgenin temizlenmesi, kondilomların vücuttan çıkarılması veya ilaç tedavileri her zaman sonsuza kadar ortadan kalkmalarına sebep olmaz. Burada önemli olan husus kişinin günlük hayatında doktor tavsiyelerine uyması ve bağışıklık sistemini güçlendirecek tedavilerin uygulanmasıdır. Ancak bu şekilde kondilomların tekrarlanması önlenebilir.

Kondilom Nasıl Anlaşılır ?

Kondilom Nasıl Anlaşılır ?

Kondilomların belirti verme süresi değişken olup yıllarca belirti vermeyen tipleri olduğu göz önüne alındığında başka kişilere bulaşma riski olduğu ve virüsün ne zaman ve kimden bulaştığının bilinemediği dikkate alınmalıdır. Kondilomların ve sebep olabilecekleri ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi için şüphe ile birlikte hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman doktara muayene olunması ile gerekli test ve test sonucuna göre doğru tedavinin başlanması gerekir.

Kondilomların gözle görülmesi veya genital bölgede kaşıntı, cinsel ilişki esnasında kanama gibi belirtileriniz varsa zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Kondilom teşhis, test ve tedavi süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için devam eden yazılarımızı okuyabilir, video anlatımları izleyebilir veya dilediğinizde çekinmeden doktorumuza danışabilirsiniz.

 HPV Nasıl Bulaşır, Nasıl Tedavi Edilir ?

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın