Rahim Ağzında Siğil

Genital siğiller (kondilom) , hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel temasla bulaşan HPV ( Human Papilloma Virüs ) 'den kaynaklanan enfeksiyonun genital bölgedeki belirtileri olup, doğru tedavi edilemediği takdirde kadınlarda genital bölgeden rahim ağzına geçiş yaparak yüksek riskli hale gelebilen bir sağlık sorunudur.

Cinsel hayatın başlamasıyla kadınların ve erkeklerin büyük bölümünün ( bilimsel çalışmalara göre %60 gibi bir oran) hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaşabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca eşler arasında HPV'nin bulaşma riski de %55-60 civarındadır. Genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanan HPV, baskılanamadığı durumlarda genital siğillere ve hatta iyi tedavi edilemezse genital bölgeden rahim ağzına geçiş yaparak sağlık açısından yüksek riskli hale gelerek rahim ağzı kanserine bile sebebiyet verebilmektedir.

Rahim Ağzımda Siğil Var Ne Yapmalıyım ?

Rahim Ağzımda Siğil Var Ne Yapmalıyım ?

Genital siğillerin ve sebep olabilecekleri ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi için şüphe ile birlikte hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman doktara muayene olunması ile gerekli testlerin yapılaması ve sonrasında test sonucuna göre doğru tedavinin başlanması gerekir.

Genital siğillerin gözle görülmesi veya genital bölgede kaşıntı, cinsel ilişki esnasında kanama gibi belirtileriniz varsa zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Rahimde siğillerin teşhis, test ve tedavi süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için devam eden yazılarımızı okuyabilir, video anlatımları izleyebilir veya dilediğinizde çekinmeden doktorumuza danışabilirsiniz.

 HPV Genital Siğil Hakkında Tüm Merak Edilenler

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın