HPV Aşısı İle Korunma

HPV enfeksiyonu toplumda her 10 kişiden 1’inde görülmektedir. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren kişiler ise yüksek risk grubundadır. HPV aşısı kadın ve erkeklerde, HPV enfeksiyonundan korunmak için alınabilecek en önemli tedbirdir.HPV enfeksiyonu toplumda her 10 kişiden 1’inde görülmektedir. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren kişiler ise yüksek risk grubundadır. HPV aşısı kadın ve erkeklerde, HPV enfeksiyonundan korunmak için alınabilecek en önemli tedbirdir.

HPV enfeksiyonu her 10 kişiden birinde görülmesine rağmen herkes belirtileri tam olarak göstermeyebilir. Fakat bu durum taşıyıcı olmalarını değiştirmez. Belirtiler genital bölgelerdeki kondilom lezyonlar ile kendini gösterse de HPV pozitif bir kişiyle cinsel temasa giren bireyde bulaşma durumunda belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. Bu sebeple bireyin aktif cinsel yaşama başlamadan önce ve başladıktan sonra dikkat etmesi gereken birtakım noktalar vardır. Aktif cinsel hayatı olan bireyler tek partner ile birlikte olmaya özen göstermeli, HPV pozitif bireyler ile cinsel temastan kaçınmalı, temas sırasında prezervatif kullanmalı ve sıklıkla belirtileri kontrol etmelidir. Aktif cinsel hayattan önce ise bireyin en yaygın korunma yöntemi ise HPV aşısıdır. HPV aşısı HPV virüsünden kaynaklanan sağlık sorunlarına karşı en yaygın en etikili korunma yöntemidir. Aktif cinsel hayat başlamadan önce yani birey human papilloma virüsüyle karşılaşmadan önce yapılması durumunda kişinin enfekte olması büyük oranda önlenmiş olur.

HPV Aşısı Nedir, Ne İşe Yarar?

HPV Aşısı Nedir, Ne İşe Yarar?

HPV aşısı en sık rastlanan belli HPV tiplerinden bireyleri koruyor. Bu aşılar doğru zamanda yapıldığı takdirde genital siğiller meydana getiren ve kansere sebep olabilen HPV tiplerine karşı etkili oluyor. Fakat bireyde halihazırda HPV enfeksiyonu ve genital siğiller var ise HPV aşısı tedavi edici olarak kullanılamıyor. HPV aşısı aktif cinsel hayat başlamadan önce uygulanırsa etkinliği daha yüksek oluyor. Aşının en etkin olduğu grup ise çocuklar ve gençler. Henüz cinsel ilişkide bulunmamış kişilerde işe yaramasının sebebi ise bu kişilerin henüz HPV ile karşılamamış olma olasılıklarının yüksek olması. HPV aşısının oldukça güvenli ve etkin bir aşı olduğu klinik deneylerle ispatlanmış olup bir çok ülkede rutin aşı programına alınmıştır. Aşı yerinde acıma ve hassasiyetten başka bir yan etkisi bulunmaya HPV aşısı genital siğillerin ve anüs kanserinin önüne geçebiliyor. Diğer HPV ilişkili kanserler için henüz kanıtlanmış bir etkinlik çalışması yok.

HPV aktif cinsel hayatı olan herkesi etkileyebilmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde penis ve anüs kanserine kadar ilerleyebilen; her iki grupta da genital siğillere sebep olan bu enfeksiyondan korunmak için alınması gereken önlemlerin başında aktif cinsel yaşam başlamadan HPV aşısı olmaktır.

 HPV Genital Siğil Tedavisi | CNN TÜRK
HPV'den Korunmak İçin Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

HPV'den Korunmak İçin Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

HPV enfeksiyonundan korunmanın en kuvvetli yolu HPV pozitif biriyle cinsel temastan kaçınmaktır. Fakat HPV enfeksiyonu her zaman belirtilerini hemen genital siğiller (kondilom) olarak göstermez. Bu durumda bireylerin dikkat edeceği en önemli husus tek bir kişiyle cinsel temas kurmaktır. Çok fazla kişiyle cinsel temas kuran kişiler ve bu kişilerle cinsel temas kuranlar çok büyük HPV enfeksiyonu geçirme riski taşırlar. Prezervatif takmak bir nebze olsun HPV bulaşıcılığını engellese de cinsel ilişki sırasında bireylerin birbirlerine temas eden yerleri de bu enfeksiyonun bulaşmasına sebep olur. HPV oldukça yaygın ve genellikle görünmez olduğu için cinsel yaşama başlama yaşı gelmeden HPV aşısı olmak HPV'den korunmak için en önemli yöntemdir.

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

S.S.S

HPV Genital Siğil Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hpv cinsel yolla bulaşan viral bir hastalıktır . Günümüzde artık toplumda çok eşliliğin artması ile oldukça yaygın görülmektedir.
Hpv'nin yüzlerce tipi bulunmaktadır , bu tipler düşük/orta / yüksek riskli olarak ayrılmaktadır. Yüksek ve orta risk grubundaki HPV virüsleri rahim ağzı , baş boyun ve penis kanserine sebep olabilmektedir.
Hpv'nin tedavisinde lezyon çıktığında semptomatik tedavi olarak lezyonların yok edilmesi gereki ki bunu lazer kullanarak yapmaktayız. Sonrasında çıkalrılan lezyonların mutlaka tipleme için patolojik incelemesinin yapılması şarttır. Tipleme hastaların takip şemasının belirlenmesi için çok önemlidir. Uygulanacak anti viral tedavilerin yanında immün sistemi yükseltecek destek tedavileri ve bazı testlerin periyodik olarak yapılması gerekir. Ayrıca hastalar günlük ve cinsel hayatta yapılması gerekenler için bilgilendirilir.
Hpv bağışıklık sisteminin desteklenmesi takibin düzgün yapılması ve günlük yaşantı ve cinsel hayattaki önlemler ile virüsün vücuttan uzaklaşması veya latent fazda yani uyku halinde kalması sağlanabilmektedir. Tüm bunların hekim ve hastanın Co operasyonu ile uyumlu çalışması ile mümkün olacağını unutmayın.
Hpv aşısı aslında cinsel yaşam başlamadan önce yapılmalıdır ki toplumda yaygın 4 tipe karşı koruyabilsin. Aslında aşı şu anda dünyada bir kısım ülkede rutin olarak uygulanan bir aşıdır ancak ülkemizde daha rutin aşı takvimine girmemiştir. Aşı bayan ve erkek herkese yapılabilmektedir. Amaç cinsel hayat başlamadan önce aşılamanın yapılması ile bağışıklığın kazanılması ve sonrasında cinsel hayat başladığında kişilerin bu virüse karşı dirençli hale getirilmesidir.
Hpv aşısının şu anda bilinen bir yan etkisi yoktur. Aşı Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde rutin aşı takvimine girmiş olup kız -erkek herkese yapılmaktadır.
Hpv aşısı kanser riski yüksek olan tip 16-18 e karşı koruyucudur . Bu iki tip toplumda yaygın olarak görülen dikkatli takip ve tedavilerin uygulanmaması sonucunda kansere sebep olabilen tiplerdir . Aşılanmış bireyler bu iki tipe karşı korunmuş olurlar.

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın