Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Dünya genelinde meme kanserinden sonra rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri yavaş gelişen bir kanser türü olması sebebiyle hayati risk teşkil etmeye başlamadan düzenli tarama ve muayeneler ile tespit edilip önlenebilmektedir. Bu kadar yaygın bir kanser türü ile mücadele için rahim ağzı kanseri aşısı ise oldukça önemli bir kozdur.

Erken dönemde pek belirtisi olmayan rahim ağzı kanserinden şüphelenmek için ilk saptama anormal sonuç alınan bir smear testi olabilir. Bu kanser türü adet dışı kanama, cinsel ilişki sonrası kanama, menopoz döneminde kanama, adet kanamasının anormal boyutta olması ve sulu pembe-kahverengi kanama gibi belirtiler verebileceği gibi ileri dönemde kasık ağrısı, idrar yapma problemleri, bacaklarda ödem ve kilo kaybı gibi belirtiler de verebilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Sebebi Human Papilloma Virüsüdür

Rahim Ağzı Kanserinin Sebebi Human Papilloma Virüsüdür

En sık 35-44 yaşları arasında görülsede rahim ağzı kanseri 30 yaş üstü kadınlarda görülebilen bir kanser türüdür. Görülen vakaların neredeyse tümünde sebep cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV'dir (Human Papilloma Virüs). Kanseri önlemede en etkin yol 30 yaşından sonra 5 yılda bir smear ile HPV testinin birlikte uygulanmasıdır.

 HPV Genital Siğil Hakkında Tüm Merak Edilenler
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı En Etkili Koruma Yöntemidir

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı En Etkili Koruma Yöntemidir

Rahim ağzı kanserinden korunma için en önemli nokta HPV ile enfekte olmanın bu virüse karşı olan aşı ile önlenmesidir. Tercihen 11-12 yaş kız ve erkek çocuklar cinsel hayatları başlamadan aşılanmalıdır. Fakat şu da bilinmeli ki ilk cinsel deneyim yaşanmış bile olsa 9-26 yaş aralığında her iki cins içinde aşılanmak mümkündür. HPV'ye karşı aşılanmanın 43 yaşına kadar kadınlarda etkili olduğu da klinik olarak tespit edilmiştir.

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

HPV Genital Siğil Konusunda Bilgi Alın